PRZENIESIENIE DECYZJI O POZWOLENIU NA BUDOWĘ, DECYZJI O POZWOLENIU NA WZNOWIENIE ROBÓT BUDOWLANYCH ORAZ PRAW I OBOWIĄZKÓW WYNIKAJĄCYCH ZE ZGŁOSZENIA

Zainspirowani pytaniem na jednym z portali internetowych dotyczącym przeniesienia pozwolenia na budowę postanowiliśmy po krótce opisać procedurę przeniesienia takiej decyzji czy praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia. Kiedy ma ona zastosowanie i dlaczego warto taką procedurę przeprowadzić? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu.

Czym jest decyzja?

Na początek wytłumaczmy czym jest w ogóle decyzja o pozwoleniu na budowę, decyzja o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz zgłoszenie robót budowlanych (dalej wszystkie zwane decyzją). To dokument wydawany w drodze decyzji administracyjnej na wniosek konkretnego Inwestora. Inwestorem może być jedna bądź kilka osób fizycznych albo jednostka posiadająca osobowość prawną. Czasami zdążają się takie sytuacje gdzie zmiana inwestora jest konieczna ze względu na sytuację życiową lub biznesową. Przykładem takiego zdarzenia może być rozwód w toku prowadzenia budowy, gdy decyzja wydana została na małżonków wspólnie bądź np. śmierć jednej z tych osób. 

Jak przenieść decyzję na inną osobę?

W przypadku kiedy budowa nie została jeszcze zakończona i jest przed odbiorem lub nawet nie zdążyła zostać jeszcze rozpoczęta powinno się nie tylko notarialnie przenieść prawo własności, ale również przenieść decyzję gdyż dalsze prowadzenie budowy (ewentualna zmiana pozwolenia, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie) może zostać znacznie utrudniona przez osoby już w temat niezaangażowane. Należy pamiętać, że notarialne przeniesienia własności nie powoduje przeniesienia decyzji. Decyzję przenieść może w drodze decyzji jedynie Organ, który ją wydał. Czyli jeżeli pozwolenia wydał odpowiedni Starosta Powiatowy to musimy się zwrócić do niego z wnioskiem o przeniesienie tej decyzji. 

Do wniosku o przeniesienie decyzji nowy Inwestor musi dołączyć:

Co jeżeli dotychczasowy inwestor nie żyje?

Nowelizacja Prawa Budowlanego dała możliwość zamiast zgody dotychczasowego inwestora na rzecz, którego decyzja została wydana dołączyć dokument potwierdzający, że własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę. Dokumentem takim może być: akt notarialny, poświadczenie dziedziczenia bądź inne tego typu potwierdzenie.

Opłata skarbowa za przeniesienie decyzji wynosi 90,00 zł, jeżeli nie dotyczy ona budynku mieszkalnego jednorodzinnego w przeciwnym razie Inwestor jest zwolniony z opłaty. Organ przenoszący decyzję zwykle przenosi ją w czasie 30 dni od daty złożenia wniosku. Warto zaznaczyć też, że decyzję można przenosić kilkukrotnie każdorazowo podając całą historię przeniesień pierwotnej decyzji.

W razie pytań lub wątpliwości bądź jeżeli nie masz czasu na odwiedzanie urzędów zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, doradzimy a także pomożemy w skutecznym przeniesieniu decyzji.

 
Autor: Zespół B&A Group

Nasza lokalizacja

Adres

Zadzwoń

Telefon

SUBSKRYBUJ NAS!

i odbierz już dziś swój prezent 🎁

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bierząco z naszymi nowymi wpisami, promocjami oraz odbierz przy okazji prezent w postaci darmowego wzoru zgłoszenia budynku gospodarczego do 35,00m2 wraz z przykładowymi rysunkami.

To nie spam! Przeczytaj naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.