ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM DLA ROLNIKÓW W 2023 r.
Rok 2023 przyniósł nam spore zmiany dotyczące budynków przeznaczonych na potrzeby rolników. Budowa budynków gospodarczych o powierzchni nawet do 300 metrów kwadratowych, będzie łatwiejsza i mniej obciążona biurokracją. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc skorzystać z nowych procedur? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajduje się odpowiedź na to pytanie.
Art. 29 ustawy Prawo Budowlane wprowadza możliwość budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane bez żadnych formalności, oraz trzy nowe możliwości budowy budowlanych obiektów rolniczych na zgłoszenie:
- Budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,
- Jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
- Obiektów budowlanych służących przechowywaniu zboża o maksymalnej pojemności 5000 t, usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1624 oraz z 2023 r. poz. 261).
Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach są chronione prawem autorskim. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia autora jest zabronione.