ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM DLA ROLNIKÓW W 2023 r.

Rok 2023 przyniósł nam spore zmiany dotyczące budynków przeznaczonych na potrzeby rolników. Budowa budynków gospodarczych o powierzchni nawet do 300 metrów kwadratowych, będzie łatwiejsza i mniej obciążona biurokracją. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc skorzystać z nowych procedur? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajduje się odpowiedź na to pytanie.

Art. 29 ustawy Prawo Budowlane wprowadza możliwość budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane bez żadnych formalności, oraz trzy nowe możliwości budowy budowlanych obiektów rolniczych na zgłoszenie:

  • Budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,
  • Jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • Obiektów budowlanych służących przechowywaniu zboża o maksymalnej pojemności 5000 t, usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1624 oraz z 2023 r. poz. 261).
Do zgłoszenia budowy takiego obiektu oprócz standardowo załączanych dokumentów należy dołączyć również dokumentację techniczną zawierającą rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe, której zakres i treść powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych, wykonaną przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Będzie to opracowanie sporządzone przez projektanta konstrukcji, które przy tak dużych gabarytach obiektów będzie zapewniało bezpieczeństwo jego wykonania oraz użytkowania.
 
Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że wszystkie budowle niezależnie od tego czy są budowane bez formalności czy na zgłoszenie bądź pozwolenie na budowę powinny posiadać pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw np. prawa wodnego czy ustawy o ochronie środowiska. Muszą one również spełniać warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie a także warunki stawiane budynkom w aktach prawa miejscowego.
 
W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, doradzimy a także pomożemy w skutecznej zmianie pozwolenia na budowę. 
 
Tekst sporządzony na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2023.682 t.j. z dnia 2023.04.12).

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach są chronione prawem autorskim. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia autora jest zabronione.

 
Autor: Zespół B&A Group

Nasza lokalizacja

Adres

Zadzwoń

Telefon

SUBSKRYBUJ NAS!

i odbierz już dziś swój prezent 🎁

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bierząco z naszymi nowymi wpisami, promocjami oraz odbierz przy okazji prezent w postaci darmowego wzoru zgłoszenia budynku gospodarczego do 35,00m2 wraz z przykładowymi rysunkami.

To nie spam! Przeczytaj naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.